Media o Festiwalu

FILMOWE 48 GODZIN Z FINAŁEM W SEATTLE

W Seattle zakończyła się kolejna edycja festiwalu filmowego Filmapalooza. Jak co roku Polskę reprezentowała na nim grupa młodych twórców kina. Festiwal jest finałem ogólnoświatowego konkursu 48 Hour Film Project. Rejestracja na tegoroczną warszawską startuje już 7 lipca.

Na pomysł zrobienia filmu w 48 godzin wpadł w 2001 roku amerykański producent Mark Ruppert. Jego szalona idea tak spodobała się filmowcom, że od tego czasu co roku w blisko 140 miastach na całym świecie przez dwie doby grasują ekipy złożone z amatorów, półamatorów i profesjonalistów próbujące zrobić najlepszy film na zadany temat. W Polsce od 6 lat organizacją tego niezwykłego święta wolnego kina zajmuje się Fundacja Przestrzeń Filmowa.

„Organizacja festiwalu co roku daje nam niesamowitego kopa emocji i adrenaliny. – mówi Agnieszka Sękowska, Prezes Zarządu Fundacji – W tym roku musimy ograniczyć się do edycji warszawskiej, ale wierzymy że przyjadą do nas ekipy z całego kraju. Pierwszy etap rekrutacji już w lipcu.”

Na czym polega część konkursowa festiwalu? 48 Hour Film Project to bezsenny weekend pełen adrenaliny i kreatywności, podczas którego ekipy filmowe  wymyślają, piszą scenariusz, kręcą i montują film. W piątek wieczorem otrzymacie informacje, jaki rekwizyt, bohater i tekst dialogu musi się pojawić w filmie oraz gatunek, w jakim ma być utrzymany. 48 godzin później film musi być ukończony. W poprzedniej edycji konkursu udział wzięło 85 ekip z całego kraju, a więc kilkaset osób chcących stworzyć najlepszy film. Ostatecznie laur zwycięstwa został przyznany ekipie Film Busters z Warszawy.

Ekipy i twórcy, którzy zwyciężyli lokalne edycje zapraszani są na etap międzynarodowy konkursu podczas festiwalu Filmapalooza w Stanach Zjednoczonych, gdzie mają  możliwość nie tylko pokazać swoje filmy, ale też, co pewnie ważniejsze, poznać twórców z całego świata i nawiązać nowe współprace artystyczne. W marcu tego roku przedstawiciele trzech zwycięskich ekip z Polski spędziło parę dni w Seattle poznając pasjonatów z całego świata, oglądając filmy kolegów i pokazując swoje produkcje. W tym roku światowy konkurs wygrała ekipa z Lazurowego Wybrzeża, która wraz z 10 innymi ekipami pojedzie świętować swój sukces w Cannes. W przyszłym roku liczymy na wygraną Polaków!

Rejestracja na część konkursową festiwalu startuje 7 lipca. Festiwal odbędzie się na przełomie września i października w Warszawie. Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Stołecznego Warszawa i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Więcej informacji na stronie www.48hfppoland.pl.

Kontakt do organizatora: 

Agnieszka Sękowska
Fundacja Przestrzeń Filmowa
Mail: a.sekowska@przestrzenfilmowa.org

Kontakt dla mediów:

Anna Karczewska
Fundacja Przestrzeń Filmowa Agencja Kultura
Mail: anna.karczewska@agencjakultura.pl

Do pobrania:

Logo 48HFPPOLAND


Najciekawsze teksty o 48HFP Poland:

Gazeta.pl – Jak zrobić film w weekend i trafić do Cannes, czyli 48 Hour Film Project

Film – Bez feedbacków, benchmarków i briefów. Rozmowa z Aleksandrem Kozłowskim

Wyborcza.pl Katowice – Nakręć film i jedź do Cannes! 48 Hour Film Project w Katowicach

Aktivist6. EDYCJA 48 HOUR FILM PROJECT WARSZAWA

Wroclaw2016.pl – 48 Hour Film Project: Wrocław