Idea

CZYM JEST 48HFP?
48 Hour Film Project to jedyny w Polsce konkurs i festiwal, w którym rolę odgrywa czas. W ciągu jednego weekendu, ekipy filmowe biorące w nim udział dają z siebie wszystko – tworzą i piszą scenariusz, kręcą i montują film w ciągu 2 dni! Kiedy na zrobienie filmu masz 48 godzin, liczy się każda sekunda – to zdanie powinni zapamiętać wszyscy uczestnicy 48HFP. Wyścig z czasem zaczyna się w piątek wieczorem podczas Kickoffu, kiedy organizatorzy ujawniają ekipom elementy, które muszą znaleźć się w filmie: rekwizyt, bohatera i tekst. Ponadto każda z ekip losuje dla siebie gatunek filmowy. Filmy wraz z dokumentami produkcyjnymi muszą być oddane po 48 godzinach, czyli w niedzielę wieczorem (na tzw. Dropoffie). W ciągu tygodnia w kinach odbywają się projekcje nakręconych dzieł. W weekend uczestnicy, media i goście zapraszani są na uroczystą galę rozdania nagród w kilkunastu kategoriach (m. in. za: Najlepszy Film, Reżyserię, Zdjęcia, Scenariusz, Montaż, itp.). Najlepszy film każdej lokalnej edycji 48HFP, przechodzi do etapu międzynarodowego 48 Hour Film Project czyli na Filmapalooze, a stamtąd 15 najlepszych ekip trafi w wraz ze swoimi filmami prosto na festiwal w Cannes!
Całość festiwalu uzupełniają wykłady i warsztaty filmowe prowadzone przez ekspertów.

PO CO I DLA KOGO JEST 48HFP?
48 Hour Film Project to festiwal filmowy bez barier, otwarty dla wszystkich. Jego głównym celem jest mobilizacja do aktywnego tworzenia i uczestnictwa w kulturze.
Festiwal jest szansą zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów na sprawdzenie się w tak wymagającym zadaniu, jakim jest zrobienie filmu w 48 godzin. Pokazuje, że jest to możliwe w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie środków. Ponadto zachęca filmowców do wyjścia z kamerą w przestrzeń miejską.
48HFP, poza adrenaliną i nieprzespanymi nocami, jest przede wszystkim dobrą zabawą i wyzwala w uczestnikach wiele pomysłowości i kreatywności. Ułatwia też nawiązywanie nowych kontaktów pomiędzy środowiskami filmowymi. Dla wielu uczestników 48HFP może być pierwszym poważnym krokiem w kierunku dalszej kariery filmowej.
Formuła 48HFP sprawia, że jest to konkurs nie tylko dla reżyserów czy aktorów, ale też dla producentów filmowych. Krótki czas realizacji filmu wymaga doskonałej organizacji pracy ekipy, ponadto wymogiem jest dostarczenie całego pakietu dokumentów wymaganych przy produkcji filmowej. Jest to dobry test szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają pracę w zawodzie producenta filmowego.
Festiwal od 2017 roku zyskał nową formułę. Zarejestrowani uczestnicy, ale także mieszkańcy miasta mają okazję wziąć udział w szeregu wydarzeń:
– edukacyjnych: warsztatach, wykładach otwartych, masterclass,
– tworzących społeczność: spotkania meet&greet, spotkania autorskie, nieformalnych spotkaniach w klubach festiwalowych,
– konkursowych: filmowy weekend,
– projekcjach filmów konkursowych w kinie,
– Gali Wręczenia Nagród 48HFP.

ORGANIZATORZY

Organizatorem festiwalu 48HFP w Polsce jest Fundacja Przestrzeń Filmowa. Organizatorem konkursu filmowego 48 Hour Film Project, który odbywa się w ramach festiwalu 48HFP jest 48 Hour Film Project Inc., PO Box 40008, Washington DC 20016, który reprezentuje Maria Leśnodorska-Lis, Prezes Fundacji Przestrzeń Filmowa.

FUNDACJA PRZESTRZEŃ FILMOWA powstała z chęci dzielenia się pasją, wiedzą i pozytywną energią twórczą z wszelkiej maści twórcami. Naszym celem i misją jest stworzenie przestrzeni dla polskich artystów i dawanie im perspektywy wyjścia poza utarte ramy systemu myślenia o ich ekspresji i możliwości realizacji projektów. Chcemy, aby tłem do ich działań, ale i katalizatorem była tkanka miejska. Wierzymy, że dzięki wskazaniu im nowych ścieżek będą potrafili tworzyć dzieła uniwersalne, bez ograniczeń, a przy tym niekonwencjonalne, i zaskakujące.